Potvrdené: beháme pre zdravie
Zdravý životný štýl je jednoznačne v kurze, rôzne „alternatívne“ názory na jeho úžitok však, žiaľ, tiež. Ich existencia je hlavným dôvodom vzniku rôznych klamlivých mýtov a nesprávnych dohadov, ktoré majú zvyčajne odradzujúci účinok. Našťastie, vďaka vede máme možnosť tieto zavádzajúce tvrdenia zbúrať.
Beh patrí medzi najobľúbenejšie športové činnosti na svete a jeho nadšenci neváhajú tvrdiť, že je aj najlepším prostriedkom aktívneho relaxu. Pomerne rozšírený je ale aj názor spochybňujúci jeho praktický prínos pre zdravie. Tvrdil, že behanie výrazne namáha kĺby a za každý ubehnutý kilometer sa bežcovi koleno „odvďačí“ vo vyššom veku. Nie je to tak. Kanadskí vedci, ktorí sa zaoberali viacerými druhmi pohybu, zrealizovali experiment s dospelými atlétmi na plošine plnej biometrických senzorov.
Dosiahnuté výsledky sú naozaj pozoruhodné. Ukázali, že sila pôsobiaca na kolená pri behu je síce trikrát väčšia ako pri chôdzi, kompenzuje to však čas strávený vo vzduchu a tiež dĺžka kroku bežca.
Čo to vlastne znamená? „Pri chôdzi
je noha na zemi asi 60 percent času, pri behu len 30 percent. Aj napriek tomu, že je zaťaženie vyššie, nemusíte ho cítiť na dlhú dobu“, komentuje štúdiu jej autor doktor Ross Miller. „Navyše, pri behu máte väčšiu dĺžku kroku ako chôdza, takže je nutné prejsť menej krokov na rovnakú vzdialenosť.“ Celkom logické. Kĺby tak môžu pokojne spávať a vy sa zajtra ráno môžete vydať naproti produktívnemu dňu práve atletickou aktivitou. Odporúča jedenásť
bežcov z desiatich.
Foto: Men’s Health
0 Komentáre
Môžete napísať komentár ako prvý.