Bude sa na golfe nahlas povzbudzovať?
Túto otázku som si položil okamžite po prečítaní správičky, že austrálsky golfista Adam Scott nie je zásadne proti hlasnému povzbudzovaniu na ihrisku, kým sa diváci bavia a neurážajú. Dokonca sa vraj nechal počuť, že smerom do budúcnosti je to dobrá cesta. Neviem, čo si o tom myslíte vy, ale fanúšikovia vo svete reagovali na Scotta
rôzne. Neprekvapilo ma, že jedni súhlasili a iní boli proti…
Priznám sa, aj mňa pobavia výkriky, ak napríklad na odpalisku päťparovej jamky niektorý z divákov skríkne „Do jamky!“, prípadne pri patovaní pošle fanúšik obľúbenému hráčovi na grín vyznanie: Moja matka ťa zbožňuje! Otázka – hlasne povzbudzovať áno či nie – ma však vedie k hlbšiemu zamysleniu sa. Až k samotným koreňom golfu, ktorý určite patrí k najstarším ľudským voľnočasovým aktivitám. Veď prvé dostupné dôkazy tvrdia, že golf v dnešnej podobe existoval už v polovici pätnásteho storočia! Pravda, historici sú v permanentnom spore, ktorá krajina je vlastne kolískou golfu. Zatiaľ nejestvujú dôkazy, ktoré by vyvrátili teóriu o tom, že hrať sa začalo na východnom pobreží Škótska. Pravda, niektorí vedci išli ešte hlbšie – až do čias antiky – a porovnávajú golf s hrou s názvom paganica, ktorá bola veľmi obľúbená v starom Ríme. Hra veľmi podobná, len kožené loptičky naplnené perím boli údajne oveľa väčšie, priemer mali desať až osemnásť centimetrov…
Tak či onak – faktom zostáva, že asi najstarším golfovým klubom je Klub gentlemanov z Leithu, z ktorého neskôr v roku 1744 vznikla Ctihodná spoločnosť golfistov edinburgských (Honourable Society of Edinburg Golfers). V historických prameňoch sa dopátrame aj k zaujímavým skutočnostiam. Napríklad, že v prvých kluboch sa viac jedlo a pilo veľa klaretu, než športovalo. A že väčšinu golfových klubov tvorili skupinky spriaznených duší, ktorých spojilo práve jedlo a víno. À propos – klaret. Vinári vedia, že slovom klaret (claret) sa smie označovať víno, ktoré je vyrobené z modrých odrôd hrozna lisovaním, prípadne tzv. samotokom, z rmutu. V Anglicku sa toto označenie používalo už pred viac ako tristo rokmi na tmavo ružové víno, ktoré sa dovážalo z Bordeaux.
Golfisti zasa vedia, že Claret Jug, džbán na klaret, je najcennejšia golfová trofej, ktorú získava víťaz najslávnejšieho turnaja The Open. Prvý sa hral v roku 1860, keď šampióna dekorovali opaskom z marockej vlny so striebornou prackou. A od roku 1872 získava víťaz Claret Jug, džbán na klaret, ktorý venovali spoločnosť R&A St. Andrews, klub Prestwick a Ctihodná spoločnosť edinburgských golfistov. Nechce sa veriť, že výroba tejto dnes mimoriadne cennej trofeje stála iba tridsať libier…
Ak už sme v histórii, rád by som v tejto súvislosti spomenul, že prvé pravidlá golfu vznikli na pôde Klubu gentlemanov z Leithu v roku 1744. Niesli názov „13 článkov a zákonov pri golfovej hre“. Za 273 rokov, ktoré od tých čias uplynulo, sa aj v tomto športe mnohé zmenilo. No podstata hry zostala: palicou dopraviť loptičku do jamky. Rovnako aj fakt, že golf je jediný šport, ktorý má priamo v pravidlách zakotvenú povinnosť dodržiavať golfovú etiketu. Od oblečenia až po správanie sa na ihrisku i mimo neho. A k základným normám golfovej etikety patrí dodržiavať absolútne ticho pri údere ktoréhokoľvek hráča. Golf – aspoň zatiaľ – nie je ani futbal, ani hokej. Nech sa v budúcnosti zmení v pravidlách čokoľvek, veľmi si želám, aby sa predstavy Adama Scotta o hlasnom povzbudzovaní na golfovom ihrisku nikdy nenaplnili, pretože som hlboko presvedčený, že golf svojou podstatou vedie hráčov k slušnosti, čestnosti, k fair-play. A navyše – golf má svoju noblesu. Preto patrí k najpopulárnejším športom na svete. Golfu stále svedčí návrat ku koreňom, ktoré, verím, že natrvalo zasadili džentlmeni z Edinburgu.
Ivan Mičko