Golf a naše zdravie
Nedávno som počul zaujímavý rozhovor s Martinom Andersom, podpredsedom Českej psychiatrickej spoločnosti. Hovoril najmä o tom, aké sú dopady ochorenia Covid-19 na psychiku človeka. Podľa jeho klinických zistení, ale aj podľa zverejnených štúdií v zahraničí, má každý piaty infikovaný duševné problémy. Ak berieme do úvahy celkový počet nakazených na Slovensku, čo je viac ako 370 000, potom máme u nás takmer 75 000 ľudí s narušeným psychickým zdravím. Nie všetci z nich sú novými psychiatrickými pacientmi, pričom asi polovica doteraz nemala žiadnu skúsenosť s psychiatrom.
Doktor Anders sám prekonal covid a trpel poruchami spánku, čo viedlo k ďalším konsekvenciám – k nemožnosti sa sústrediť, zhoršeniu pamäti, únave a podobne. Zásadnou otázkou teda je, čo tieto stavy spôsobuje? Odborníci mi prepáčia, ak odpoveď na túto kľúčovú otázku veľmi zjednoduším. Tieto stavy spôsobuje cytokín, malý proteín, ktorý je dôležitý v bunkovej signalizácii a ktorý súvisí s našou imunitou. Pôsobením cytokínov sa, okrem iného, stráca serotonín, ktorý je zasa zodpovedný aj za stabilizáciu našej nálady. Ak dôjde k jeho strate, môže to v nás vyvolať úzkosť, depresiu, stratu radosti i poruchu spánku…
Ak teda hľadáme spôsob, ako sa z týchto stavov dostať, prípadne ako sa ich úplne vyvarovať, účinnou metódou je šport. V podstate akýkoľvek pohyb. Štatistiky hovoria, že u nás sa pravidelne hýbe iba každý štvrtý Slovák a že štyrom z piatich tínedžerov chýba dostatočný pohyb. To nie je náhoda, že sme stále tučnejší a tučnejší. Je to dôsledok totálneho zlyhania systému. Štát amatérsky šport ako významnú aktivitu a súčasť zdravia národa skôr trpí, ako podporuje. Zredukoval šport na školách, kde iba živorí. Šport pre všetkých je dávno prázdne heslo. Stále viac u nás platí, že šport je iba pre vyvolených. Neadekvátne a v podstate povrchné mediálne výstupy zaradili medzi tieto športy aj golf. Pravda je však iná…
Je totiž už dávno známe, že táto hra, stará niekoľko storočí, je vhodná v pre každého. Pre deti, mládež, rodiny, ženy i mužov, pre seniorov. Ak dnes uvažujem o vzťahu medzi golfom a naším zdravím, potom musím napísať, že je vedecky dokázané, že golf blahodarne pôsobí nielen na fyzické, ale aj na mentálne zdravie. Znižuje totiž pocity úzkosti a redukuje depresie. Ponúka sociálnu komunikáciu, o ktorú nás pripravil covid a ktorú vládne nariadenia dlho nebrali do úvahy. Nepoznám podobnú zdraviu prospešnú a zmysluplnú aktivitu, akou je tento šport. Aj preto chválim golf, aj preto sa teším na nadchádzajúcu sezónu.
Aj preto všetkým želám: Hrajte golf, zostanete zdraví!
Ivan Mičko