Malá a veľká oslava
Možno mi dáte za pravdu, že život niekedy prináša situácie, ktorých riešenie je zložité. Tak je to aj v tomto prípade. Na začiatok decembra tohto roku padli totiž dve udalosti, ktoré si, podľa mňa, zaslúžia oslavu. Jedna malú, druhá oveľa väčšiu. Ktorú však uprednostniť?
Tou malou je naše malé redakčné výročie. Pred pätnástimi rokmi, 4. decembra 2002, sme krstili v bratislavskom hoteli Holiday Inn nový slovenský golfový časopis – Slovak Golf revue. Nebol to síce prvý pokus vydať pod Tatrami časopis o golfovom športe, ale dnes, po pätnástich rokoch, môžem pokojne povedať, že náš pokus nebol o jednom čísle a dosť, ako sa to stalo našim predchodcom. Náš pokus bol úspešný. A je ním doteraz. Trvá už pätnásť rokov. Práve na tomto mieste musím pripomenúť, že ostatná jeden a pol dekáda nebola pre športové magazíny na Slovensku ľahká.
Pätnásťročné vydávanie Golfu, s podtitulom časopis o golfe a životnom štýle, bez prerušenia je veľmi solídny výkon, keďže podobný magazín dnes nemajú ani oveľa silnejšie športové odvetvia, akými sú napríklad futbal, hokej, či tenis. Aj preto sme sa rozhodli venovať spomienkam na naše začiatky a najmä na ostatných päť rokov, ktoré považujem na oveľa ťažšie obdobie ako prvých desať rokov, zopár strán. Aby sa nezabudlo…
Druhou udalosťou, ktorá sa tiež udiala takmer na deň presne ako krst nášho časopisu a zaslúži si oveľa, oveľa významnejšiu oslavu, je návrat Tigra Woodsa, novodobého kráľa golfového športu do súťažného kolotoča. Bez ohľadu na konečné výsledky z Bahamských ostrovov stále platí, že aj po dlhej, niekoľko mesačnej prestávke je Tiger fenomén, zrejme najsledovanejší hráč profesionálneho golfu a jeden z najsledovanejších športovcov na svete vôbec. Je možno tisíc dôvodov prečo. V jeho životopise si môžete prečítať, že prezývku Tiger dostal po vietnamskom vojakovi, ktorý sa s jeho otcom spriatelil práve počas americkej vojny vo Vietname. Už ako dvojročný patoval v televíznej šou proti Bobovi Hopeovi, keď mal tri roky, zahral deväťjamkové ihrisko za 48 rán a v renomovanom časopise Golf Digest sa objavil, keď mal päť. V roku 1996 vstúpil Woods medzi profesionálov. Z deviatich úvodných turnajov vyhral tri. Jack Nicklaus dosiahol svoje tretie víťazstvo na 26. turnaji v živote, Phil Mickelson ich potreboval odohrať 31, Arnold Palmer 53 a Greg Norman 67. Osobne ma zaujal, ale aj rozosmial, iný príbeh.
Práve pred dvadsiatimi rokmi spôsobil fenomén Tiger Woods štatisticky veľmi významné zmeny na – lekárskych pohotovostiach po celých Spojených štátoch. V čakárňach u lekárov bolo zrazu množstvo detí – začiatočníkov, ktorí nechtiac udreli golfovou palicou do hlavy ďalších začiatočníkov. Dr. William Couldwell z neurochirurgického oddelenia vo Westchester Medical Center vo Vahalle v New Yorku vtedy povedal, že si nespomína na podobné zranenia pred rokom 1997, ale od Woodsovho víťazstva asi 30 percent všetkých operatívnych úrazov u detí vo veku od 6 do 9 rokov vzniklo po údere golfovou palicou. Ak by bola aj ďalšia etapa Woodsovej športovej kariéry rovnako úspešná ako doteraz, možno by sa naplnili predpovede, ktoré sa objavili pred dvadsiatimi rokmi, po jeho víťazstve na Masters – istý britský bookmaker ponúkol stávku 50:1 na to, že Woodsa zvolia za prezidenta USA pred dovŕšením jeho päťdesiatin. Jeden gambler vtedy stavil 200 dolárov… Ak už spomínam na rôzne okrúhle výročia, potom ešte malý príbeh z roku 2002, z roku vzniku nášho časopisu. Tiger len-len stihol začiatok turnaja Canadian Open vďaka upozorneniu čašníčky, keďže obaja s kedíkom
si mysleli, že štartujú o hodinu neskôr…
Slovenský magazín Golf, s podtitulom časopis o golfe a životnom štýle, už pätnásť rokov mapuje domáce i zahraničné dianie okolo tohto skvelého športu. Pozorne zaznamenáva malé i veľké golfové udalosti, medzi ktoré v decembri roku 2017 určite patrila malá spomienka na pätnáste narodeniny časopisu Golf revue a návrat Tigera Woodsa na golfové ferveje a gríny.
Ivan Mičko