Kráľovský golf
Ihrisko v Mariánskych Lázňach patrí k najstarším na území bývalého Česko – Slovenska. No jediné nosí v mene hrdý prívlastok – kráľovské.
Text: Ivan Mičko Foto: autor a archív
Hrať na kráľovskom ihrisku nie je všedná vec. To si zrejme uvedomí každý, kto stojí na prvom odpalisku. Už aj preto, lebo na prvej jamke ihriska v Mariánskych Lázňach stojí obrovský kameň. Na ňom je pripevnená pamätná doska, aby každému pripomínala slávnu tradíciu.
Duch Musselburghu
Len nedávno (21. augusta) uplynulo 110 rokov od chvíle, čo anglický kráľ Edward VII. slávnostne otvoril klubovňu na tunajšom vtedy len 9-jamkovom ihrisku. Na ihrisku sa totiž hralo od júna, teda ešte skôr, ako bola dokončená klubovňa. V dobových dokumentoch sa píše, že „golfové ihrisko je skvelým prírodným parkom o rozlohe 45 hektárov na niekdajších neúrodných a zamokrených slatinách“. Tam nájdete aj informáciu, že ihrisko pomáhal stavať Robert Doig zo škótskeho mestečka Musselburgh.
Ak si neviete spomenúť, len pripomeniem, že toto mestečko, ktoré leží v známej golfovej oblasti East Lothian neďaleko Edinburghu, dalo svetu nielen najstaršie písomne doložené nepretržite hrané ihrisko na svete, o čom svedčí aj zápis v Guinessovej knihe rekordov, ale aj piatich víťazov The Open. A práve profesionál z tohto najstaršieho ihriska na zemeguli bol pri zrode skvelého parkového ihriska v Mariánskych Lázňach. Keď sa po skončení 1. svetovej vojny zvyšoval záujem o golfovú hru, v roku 1923 postavili druhú deviatku.
Royal Golf Club
Asi mi dáte za pravdu, ak poviem, že britské ostrovy hrajú mimoriadnu úlohu v histórii golfu. Rovnako aj skutočnosť, že britská kráľovská rodina zakladá i otvára golfové kluby, ktoré potom majú právo nosiť hrdý titul – Royal. Ten môže udeliť iba britský panovník. „Dnes na svete existuje 66 takýchto kráľovských klubov, pričom 38 klubov je na území Veľkej Británie a Írska, šesť sídli v Kanade, dva v Ázii, jedenásť v Austrálii a tri sú na európskom kontinente.
„Jedným z nich je aj náš klub, ktorý sídli na golfovom ihrisku v Mariánskych Lázňach“, rozhovorí sa Jiří Nešpor, sympatický generálny manažér klubu. A nezabudol dodať: „Členovia ktoréhokoľvek kráľovského klubu môžu hrať prednostne a za výhodných podmienok na ktoromkoľvek kráľovskom ihrisku. Pred hrou sa však – ako sa na staré anglické kluby a ich etiketu patrí – treba ohlásiť listom.“ A my dodajme, že nádherné parkové ihrisko počas svojej existencie priťahuje jednak vynikajúcich hráčov a jednak osobnosti, ktoré milujú ihrisko, kúpele, mesto, prírodu.
Od anglického kráľa Edwarda VII., ktorý bol v Mariánskych Lázňach deväťkrát, cez anglického spisovateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Rudyarda Kiplinga, cez víťazov The Open až po terajšiu svetovú špičku, od Severiana Ballesterosa, Bernharda Langera, Iana Woosnama a Miguela Ángela Jiméneza až po Roryho McIlroya.
Päťdesiat odtieňov
Ihrisko, o ktorom sa už v minulosti vravelo, že patrí k najkrajším na starom kontinente, leží na náhornej plošine v nadmorskej výške 787 metrov, v tesnej blízkosti kúpeľného mesta. A mesto je v priamom kontakte s okolitými lesmi. Príroda určuje aj samotný charakter ihriska, pričom najväčšie problémy môže robiť hráčom presnosť. Väčšinou ihličnaté lesy sú všadeprítomné a v kombinácii s pieskami a relatívne malými grínmi robia toto nedlhé ihrisko celkom náročné.
Väčšina dráh je na rovine, a na mnohých miestach sa hráčom otvárajú nádherné výhľady do takmer panenskej krajiny. Hráči i návštevníci si pochvaľujú vynikajúci vzduch plný ozónu. Podľa mnohých je najkrajším obdobím tzv. Indiánske leto. Stromy, lemujúce dráhy, sa sfarbia do päťdesiat odtieňov žltej, červenej, hnedej i zelenej. Aj takto môže vyzerať golfový raj. Ak k tomu prirátame nádherný klubový dom s reštauráciou a VIP salónikom, ktorý rekonštruovali pred desiatimi rokmi, potom môže byť ilúzia golfového raja dokonalá.
Á propos – reštaurácia
Prezident klubu Milan Veselý v správe o stave ihriska za vlaňajší rok uviedol, že reštaurácia a gastronómia je veľmi podstatnou časťou ponuky služieb. Návštevníci klubu si podľa nej tvoria až 50-percentný dojem o rezorte. Keďže v minulosti boli výhrady k úrovni klubovej reštaurácie, rozhodli sa neslávnu realitu zmeniť. A vyhliadli si najlepšiu reštauráciu v meste. Kto navštívil Mariánske Lázne asi pozná reštauráciu Medite.
Jej skvelé meno už preniklo aj za hranice mesta i Českej republiky. Tím okolo Davida Böhma citlivo štyri mesiace sledoval a zaznamenával, čo špičková klubová reštaurácia potrebuje. Uvedomoval si, že to nie je hocijaká reštaurácia. Oslovila ho najmä historická stopa, najmä rok 1905, ako sám hovorí – zlatý vek Rakúsko-Uhorska. To bola iskra, ktorá nevznikne hocikedy a hocikde. Hoci má bohaté skúsenosti z Talianska, Anglicka, Španielska, postavil koncept klubovej reštaurácie na česko-rakúskej kuchyni. A má úspech.
Náš Tip
Hotel Rezidence Golf
Luxusný štvorhviezdičkový celkom nový hotel je od Royal Golf Clubu vzdialený len 5 minút jazdy autom. Rovnaká vzdialenosť ho delí aj od centra mesta. Leží uprostred hlbokých lesov a ponúka najmä pokoj, oddych, prírodu. Má k dispozícii 30 pohodlných izieb a k tomu vynikajúci servis a kuchyňu. Sme presvedčený, že uspokojí aj najnáročnejšiu klientelu nielen z radov golfistov, ale aj rodiny s deťmi.
Majiteľ hotela Jiří Zavázal, inak veľmi sympatický, stále usmiaty a dobre naladený je aj výborným golfistom s jednociferným hendikepom, dobre vie, o čom hovorí. „Hostia určite ocenia pokojné prostredie moderného hotela, kvalitný wellness a gurmánsku reštauráciu, ktorá využíva mnohé ingrediencie z domácej bylinnej záhradky. V lete si naši hostia doslova vychutnávajú upokojujúce posedenie na terase, v nečase zasa v príjemnej zimnej záhrade s horiacim krbom. Súčasťou našej reštaurácie je aj vínna pivnička so širokou ponukou českých i zahraničných vín.“