Záhrada Jardin Majorelle: Umelecká oáza relaxu
Severné pobrežie Afriky už nejaký čas nie je pre Slovákov, obľubujúcich dovolenky pri mori, žiadnou neznámou. Kto však vyslovene nevyhľadáva plážové ničnerobenie a namiesto neho zvolí spoznávanie miestnej kultúry, uvidí oveľa viac. Reprezentatívnou vzorkou je záhrada Jardin Majorelle v Maroku.
Neradí sa k vysloveným architektonickým skvostom, ani z nej nedýcha exotická kultúra, a predsa patrí k najnavštevovanejším miestam v Marakéši, štvrtom najväčšom meste Maroka. Je zaujímavá z iného dôvodu, presnejšie dvoch: po prvé, jej príbeh a minulosť doslova dýchajú veľkými umeleckými menami. Po druhé,
je známa ako oáza oddychu vo svojej najčistejšej forme. Malý bonus – tento rok oslavuje 90. výročie svojho založenia.
Slávny francúzsky maliar Jardin Majorelle, syn nábytkového dizajnéra Louisa Majorelle, dôležitého predstaviteľa umeleckej filozofie Art nouveau (nové umenie), dal vystavať záhradu z vlastnej iniciatívy, stál pri položení základného kameňa a výsledok dodnes nesie jeho meno. To nie je všetko; záhrada nesie aj kus životnej maliarovej práce. Dominantnou farbou celého komplexu je špecifický odtieň modrej, pomenovaný taktiež po zakladajúcom umelcovi. Sedem rokov po otvorení záhrady architekt Paul Sinior skoncipoval modrú dielňu, súčasť oddychového komplexu, ktorá dnes slúži ako múzeum islamského umenia. Ďalším známym menom, súvisiacim s touto stavbou je Yves Saint Laurent. Jeden z velikánov francúzskej módy sa narodil práve v Maroku, kam sa počas života pravidelne vracal. V roku 1980 kúpil záhradu spolu so svojím partnerom Pierrom Bergé. Po smrti návrhára bol jeho popol roztrúsený práve na tomto mieste, komplex je dodnes vo vlastníctve nadácie bývalej dvojice, a navyše stojí na ulici, ktorá nesie meno…hádajte koho. Oficiálna korešpondenčná adresa znie: Rue Yves Saint Laurent, Marakéš, Maroko.
Priaznivci oddychu so záujmom o kultúru miesta si pri návšteve záhrady Jardin Majorelle prídu na svoje. Hlavná budova má
jednoduchú architektúru, avšak citeľne inšpirovanú marakéšskymi palácmi. Ako v každej honosnejšej záhrade nechýba dômyselný systém zavlažovania, ani rozmanitá svieža zeleň. Jardin Majorelle sa vyvíjala aj ako botanická záhrada s rastlinami z celého sveta. Dnes je prístupná verejnosti.
0 Komentáre
Môžete napísať komentár ako prvý.